Преферита

Баклава со бисквити и чоколадо

Состојки

1кг кори за баклава ; 500гр.ореви (200гр.сецкани, 300гр.мелени) ; 1 ванила 1 кора од лимон ; 250гр. маргатин ; 250гр. бисквити ; 200гр. чоколадо за готвење

Подготвување

Oревите се мешат во сад заедно со кора од лимон(рендана), мелените бисквити и ванилата. Плехот се подмачкува со масло. Се реди 1кора се додава од филот и се ренда малку од чоколадото. Така се повторува се додека не завршат сите кори, а потоа коцката маргарин се ренда низ цела баклава рамномерно.Се пече 20минути на 200 степени.

Шербет :
1 лимон ; 1 ванила ; 1250гр. шеќер ; 1250мл. вода

Водата и шеќерот ги ставаат во тенџере на оган за да се стопи шеќерот. Се остава шеќерот и водата да повријат и додека уште не е загустен со пола од шербетот ја попаруваме баклавата, а другата половина се враќа на рингла да врие се додека не се добие средна густина. Кога е готов шербетот му се додава сок од лимон и ванила. Со врелиот шербет се попарува баклавата.

Добар апетит!