Преферита

Македонска Пита

Состојки

450гр. кори за пита ; 75 гр. путер ; 500 гр. сирење ; 200 гр. кисела павлака ; 4 јајца ; ½ прашак за пециво ; 500гр.обарен,сецкан спанаќ

Подготвување

Се мешаат сите состојки од филот. Се земаат три кори и се премачкуваат со растопениот путер. На почетокот на корите се става од филот и се витка во ролат. Се повторува постапката со сите кори кои се редат во подмачкано плехче. Питата се сече на димензија околу 6cm и се прелива со растопениот путер. Се пече во загреана рерна на 200 степени околу 30-тина минути, додека добие златно жолта боја.

Добар апетит!