Преферита

Пита со сирење (без сирење)

Состојки

450гр.кори за пита Преферита ; 8 јајца ; 400мл. кисела павлака ; 100мл. јогурт ; малку масло, сол и лебни трошки (презла)

Подготвување

Таванката намачкајте ја со масло и наронете малку лебни трошки (презла). Земете 3 кори за пита и искинете ги на парчиња. Направете го филот – во подлабок сад искршете ги јајцта, посолете ги и додадете ја павлаката и јогуртот. Половина од филот ставете го врз корите. Врз филот повторно искинете 3 кори на парчиња, па ставете го остатокот од филот. Врз филот искинете ги и останатите кори. Таванката ставете ја во рерна и печете 40-45мин.на 220 степени. Кога ќе ја извадите од рерна,оставете ја да отстои 5-10мин. покриена со крпа па потоа исечете ја. Се служи топла.

Добар апетит!