Преферита

Сникерс баклава

Состојки

450гр кори за баклава ; 350гр мелени печени кикирики ; 50гр мелени плазма бисквити ; 150гр рендана чоколада за готвење ; 150гр шеќер ; 150мл зејтин(за премачкување на корите) ; 800мл вода ; 650гр шеќер ; 1 лимон ; 150гр чоколада за прелив ; 150гр мaргарин за преливот пред печење

Подготвување

Се зема една кора и се попрскува со зејтин. Над неа се става втора кора и се наросува со филот. За филот се мешаат сите состојки кикириките, бисквитите, шеќерот и чоколадата. Филот е сосема доволен за корите и затоа немој да штедите слободно може да се ставаат по 4 полни лажици на ролат. Значи откако втората кора ќе се нароси со филот се витка во ролат и притоа убаво се стега.Така се прави и со останатите кори додека не се потрошат. Откако ќе се свиткаат ролатите баклавата се прелива со растопениот маргарин и се става да се пече, Испечената баклава уште врела се прелива со ладниот шербет и кога ќе се олади се декорира со растопена чоколада. Составот на оваа баклава е доста компактен и вкусот е навистина прекрасен.

Добар апетит!